Yeni projeden ev alanların yüzde 56’sı senet kullandı!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Yazıyı paylaş:

Markalı konut projeleri ile ilgili 2017 yılı Mayıs ayında yaşanan gelişmeler ve yeni projelerden ev sahibi olanların tercihleri neler oldu? Yanıtlar, Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Mayıs ayı sonuçlarında…

 

Yeni konutların fiyatı Mayıs’ta yüzde 0.11 arttı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Mayıs ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.11, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.64 oranında gerçekleşti. Yeni konutlarda Mayıs ayı stok erime hızı yüzde 4.9’a, satışta senet kullanım oranı yüzde 56’ya yükseldi.

Mayıs ayında İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.06 oranında; İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.16 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Anadolu Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na kıyasla 10.6 puan fazla artış gösterdi.

 

Senet kullanım oranı 9 puan artarak yüzde 56’ya yükseldi

Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Mayıs ayında peşinat kullanım oranı yüzde 15, banka kredisi kullanım oranı yüzde 30 ve senet kullanım oranı yüzde 56 olarak gerçekleşti.

Nisan ayında banka kredisi kullanım oranı yüzde 35, peşinat kullanım oranı yüzde 18, senet kullanım oranı ise yüzde 47 olarak gerçekleşmişti.

 

Stok erime hızı yüzde 4.9

Mayıs ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 32’si bitmiş, yüzde 68’i ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı yüzde 4.9 oranında, metrekare bazlı ise yüzde 4.5 oranında stoklarda erime gözlemlendi.

 

Büyük alanlara sahip konutların satışında yükseliş var

Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının yüzde 0.29 oranında arttığı Mayıs ayında, 2+1 konut tipinde yüzde 0.11, 3+1 konut tipinde yüzde 0.23 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.40 oranında artış yaşandı.

51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.18 oranında azalış yaşanan Mayıs ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.24 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.22, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.17, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0.33 oranında artış görüldü.

 

Yabancılara satış oranı yüzde 6

Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların yüzde 6’lık oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamanın yüzde 6 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar, Mart’ta yüzde 10, Nisan’da ise yüzde 6 olarak gerçekleşmişti.

 

“Senet kullanımındaki artış yeni proje kampanyalarının etkisinin göstergesi”

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 yılı Mayıs ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Banka kredisi kullanım oranının, Nisan ayına göre 5 puan, peşinat kullanım oranının ise 3 puan gerilediği Mayıs ayında, senet kullanım oranının 9 puan artarak yüzde 56’ya ulaşması, üzerinde durulması gereken bir gelişmedir. Markalı konut projelerinde senet kullanımının yükselmesi, proje geliştiricilerin yürüttüğü kampanyaların ve çeşitlendirdiği ödeme modellerinin etkisini göstermektedir. Ayrıca markalı konut projelerinde, Nisan’da olduğu gibi Mayıs ayında da satışların yüzde 6’lık oranı, yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamada gerçekleşen bu oran sonrası, önümüzdeki dönemde sektörümüzün cari açığına pozitif yöndeki katkısının artarak devam etmesini beklemekteyiz.” dedi.

 

 

Kaynak

Benzer Haberler