Satın aldığınız evde kiracı oturuyorsa…

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Yazıyı paylaş:

Birikimini gayrimenkul yatırımı yaparak değerlendirmek isteyenler için, kira getirisi yüksek daireler tercih nedeni oluyor. Satılık ev ilanları arasında “kiracısı hazır” gibi ifadelerle alıcısını bekleyen daireler ise, eğer aylık kira fiyatı beklentileri karşılıyorsa ev sahibi olmayı planlayanlara daha cazip gelebiliyor.

Peki içinde kiracının oturduğu ve sözleşmesi nedeniyle oturmaya devam edeceği bir evi satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

 

 

İçinde kiracı oturan bir evi satın alırken dikkat etmek gereken 5 konu…

1) Kiracının yaşamayı sürdürdüğü bir ev satın alındığında, kira sözleşmesindeki tüm maddelerin yeni ev sahibine devrolduğunu unutmayın.

2) Evi satan kişiden, kiracıdan öncesinde kiralama karşılığında aldığı depozito bedelini teslim almak için talepte bulunabilirsiniz.

3) Evi satın alacağınız ev sahibi ile mevcut kiracısı arasındaki kira sözleşmesini incelemeyi ihmal etmeyin. Sözleşmede ev sahibinin ve kiracının haklarının nasıl sınırlandırıldığı konusunda dikkatli olun.

4) Evi satın alacağınız ev sahibinden kiranın düzenli ödenip ödenmediği ile ilgili bilgi alın.

5) Hâlihazırda satın alacağınız evde oturmakta olan kiracı ile mutlaka tanışın. Sizin için de uygun bir kiracı olup olmayacağını düşünün.

 

 

 

Kaynak

Benzer Haberler