Sağlıklı mahallelerde ev bulmanın 4 yolu!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Yeni bir ev satın alacak ya da yeni bir kiralık daireye taşınacaksınız. Evinizin sağlıklı bir mahallede olmasını istiyorsanız, doğru evi bulmak için 4 yola göz atın.

Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için temiz havanın ayrı bir önemi var. Tam da bu yüzden ister satılık ister kiralık olsun, yeni bir ev arayanlar sağlıklı yaşam için yaşayacakları ilçeye, hatta mahalleye karar verirken daha farklı bir gözle değerlendirebilir.

Yeşil alanlarından trafik hacmine kadar yaşadığınız mahalle sağlığınıza katkıda bulunabilir. Mesela mahallenizde spor egzersizi yapmanız için uygun alanlar yoksa, muhtemelen en azından dışarıda daha az egzersiz yaparsınız. Çocuğunuz varsa, evinize yakın bir çocuk parkı olması alternatif ve eğlenceli bir aktivite olabilir. Bisikletler için özel yollar yapılmışsa, bisikletinizi daha çok kullanmak için bir fırsatınız olabilir. Aynı zamanda tüm bu imkânlar komşularınızı tanımanızı da sağlayabilir.

 

İşte sağlıklı mahallelerde ev bulmanın yolları…

1) Kaldırımları ve bisiklet yollarını araştırın

  • Sağlıklı yaşamak için egzersiz yapmak, mesela yürümek veya bisiklet kullanmak iyi bir seçenektir. Siz de sağlıklı yaşamdan yana tercihinizi kullanıyorsanız ev baktığınız mahallenin kaldırımlarını ve bisiklet yollarını araştırın.
  • Şehir şehir “sporcu dostu yeni konut projeleri” için Zingat.com‘u ziyaret edin.
  • Toplu taşıma araçlarıyla işe gitmek için her sabah evden çıktığınızda, duraklara yürüme yolunuzu kontrol edin. Bu durumda “yürünebilirlik skoru” ilginizi çekebilir. Yürünebilirlik skoru, gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından hazırlanıyor. REIDIN Yürünebilirlik Skoru -Raylı Sistem Durağı ise İstanbul’daki mahallelerin metro, tramvay, teleferik duraklarına belirlenen mesafe sınırlarında yürünebilirlik derecelerini mercek altına alıyor.

 

2) Parklara yakın evler arayın

  • Yakın çevresinde yürüyüş yapmak, çocuk parkından yararlanmak, ağaç gölgesinde vakit geçirmek, piknik yapmak gibi pek çok imkânı bir arada yaşayabileceğiniz parkların bulunduğu semtlere odaklanın.
  • Yeni konut projelerinde ev bakıyorsanız yürüme parkuru, çocuk parkı gibi sosyal donatılara sahip markalı konutlar arasında tercihinizi kullanabilirsiniz.

 

 

3) Ulaşım ve trafik hacmini düşünün

  • Sınırlı bir trafiği olan yollara yakın evler, sağlıklı bir mahalle fikrini destekleyebilir. Trafik gürültüyü ve hava kirliliğini de beraberinde yaşatacaktır…

 

4) İki ev arasında karar verirken

  • Pek çok seçenek arasında ziyaret ettiğiniz evler arasında son iki seçeneğe ulaştıysanız, gözlem zamanı gelmiş demektir.
  • Her iki evin bulunduğu semtleri gün içinde gözlemleyin. Semtin gelişmekte olan, aktif ve insan ilişkileri kuvvetli ve sosyal faaliyetler açısından hareketli bir yer olup olmadığına en iyi bu şekilde karar verirsiniz.
  • Belki iki ev arasında karar verirken, evlerin bulunduğu mahallede yaşayan bazı kişilerle sohbet etme imkânı yakalarsınız. Böylece o mahallede yaşanan güvenlik, trafik gibi kaygı veya sıkıntılar olup olmadığını ilk ağızdan öğrenme şansınız olur.

 

Kaynak

Benzer Haberler