Konut satış fiyatları en çok bu şehirde arttı!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Yazıyı paylaş:

Türkiye genelinde geride bıraktığımız Ağustos ayında konut fiyatlarında yaşananlar ile ilgili dikkat çekici veriler, İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi’nde yer aldı.

Gayrimenkul sektörünün nabzını ölçen ve Türkiye genelinde 68 ili kapsayan REIDIN Emlak Endeksi Ağustos ayı sonuçlarına göre, Türkiye genelinde konut fiyatlarında, bir önceki aya göre yüzde 0.82 oranında artış yaşandı. Ağustos ayında konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir yüzde 2.09 ile Çankırı, aylık kiraların en çok yükseldiği şehir de yüzde 2.44 ile Bursa oldu.

 

Çankırı, konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir

Ağustos ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.09 oranında artan Çankırı, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.42  oranı ile Mardin oldu.

 

Yıllık artışta ilk sırada Balıkesir geliyor

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Ağustos ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 şehir şöyle sıralandı:

1) Balıkesir (yüzde 26.82)

2) Bursa (yüzde 23.10)

3) Çanakkale (yüzde 22.46)

4) Tekirdağ (yüzde 21.01)

5) Ordu  (yüzde 20.81)

 

Kirada en yüksek aylık artış Bursa’da

Türkiye genelinde 68 ilin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise bir önceki aya göre yüzde 0.98 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.14 oranında artış gerçekleşti.

Metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.44 oranında artan Bursa, Ağustos ayında kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.71  oranı ile Karabük oldu.

İşte kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir:

1) Aydın (yüzde 21.28)

2) Balıkesir (yüzde 21.08)

3) Yozgat (20.92)

4) Tekirdağ (yüzde 15.27)

5) Kırklareli (yüzde 14.42)

 

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Ağustos ayı itibariyle Aydın, Van ve Bilecik geldi.

 

Kaynak

Benzer Haberler