Katar’da Sur Yapı’ya 10 milyon liralık sipariş!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, gelecek dönemde yabancıya konut satışının Türkiye için önemli bir gündem maddesi olacağını belirterek, “Sur Yapı olarak 10 milyon TL civarında bir sipariş almışız. İnşallah Türkiye’ye dönünce neticelendiririz.” dedi.

Elmas, Doha’daki Expo Turkey by Qatar Fuarı’nda düzenlediği toplantıda, Sur Yapı olarak fuara 13 projeyle katıldıklarını bildirdi. Gelecek dönemde yabancıya konut satışının Türkiye için önemli bir gündem maddesi olacağını belirten Elmas, “Katar nüfusu çok olmayan ama gelir seviyesi ve yatırımcı profili son derece yüksek bir ülke. Burada ciddi portföy yatırımcıları var. O yüzden bu fuarda binlerce insanı ağırlamayı hedeflemedik. 10 tane bile nitelikli yatırımcı edinebilirsek bizler için ciddi imkânlar olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Seferberlik yapacağız ve yabancıya satışı artıracağız”

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı da olan Elmas, KONUTDER olarak Maliye Bakanlığı’ndan yabancıya konut satışı noktasında talepleri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
“Yabancıların KDV’den muaf olmaları çok büyük bir imkân ve önemli bir fırsat sağlamış oluyoruz. 1 milyon dolarlık konut alımında vatandaşlık getirilmesi de önemli. Tanıtım faaliyetleriyle ilgili çalışmalar da yapıyoruz. O anlamda belki önümüzdeki dönemde bakanlıkla beraber çalışmalar yaparak seferberlik yapacağız ve yabancıya satışı artıracağız.”

 

 

Sur Yapı konut satışlarının yüzde 15’i yabancılara

Elmas, konut satışlarının yüzde 15’ini yabancıların oluşturduğunu ve Sur Yapı olarak 19 ülke vatandaşına konut sattıklarını, yeni projelerle bu rakamı yüzde 25’lere çıkarabileceklerini bildirdi.

Bursa’da yüzde 25’in üstünde yabancıya konut sattıklarını belirten Elmas, “Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan ağırlıklı olmak üzere bütün Körfez bölgesinden alıcımız var. Çünkü yüzde 18 KDV ile satarken çok ciddi bir avantaj oluyor. 1 milyonluk konutta 180 bin liralık avantaj sağlıyor.” dedi.

 

Yabancıya konut satışı hedefi yıllık 10 milyar dolar

Yabancıya konut satışının en net hedefleri olduğunu vurgulayan Elmas, şöyle devam etti:

“Yabancıya şu anda 4 milyar dolar civarında konut satıldı. Türkiye’nin yabancıya satışını 5 yıl içerisinde yıllık 10 milyar dolara getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için Türkiye’nin istikrarlı olması ve güven vermesi lazım. Referandum süreciyle birlikte birçok riskin geride kaldığını düşünüyoruz. Bundan sonra herkes daha çok ekonomiye odaklanacaktır.”

 

 

Kaynak

Benzer Haberler