İstanbul’da en çok 1+1 daire yatırımı kazandırıyor

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Yazıyı paylaş:

Emlak yatırımı yapanlar için satın aldıkları dairenin tipi ve kiraya verilmesi durumunda yatırımının ne kadar sürede geri döneceği ayrı bir önem taşıyor. Kısaca; “1+1 daire mi alsam, 3+1 mi?” ya da “Geri dönüş (amortisman) süresi en düşük ilçe neresi?” gibi sorulara yanıt bulmak emlak yatırımı kararında kayda değer etkiye sahip.

İstanbul’da emlak yatırımı yapmayı düşünenler için aydınlatıcı bilgiler, son olarak gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa’nın yaptığı araştırmayla açıklandı. Peki İstanbul’da emlak yatırımında, yatırımcısına en çok ve en hızlı kazandıran ilçeler hangileri?

İşte Endeksa’nın “İstanbul’da Konut Tipine Göre Geri Dönüş Süreleri” başlıklı araştırmasının ilgi çekici sonuçları:

 

Hangi daire tipleri daha hızlı kazandırıyor?

• İstanbul’da en kârlı ve amortisman süresi en kısa daire tipleri arasında 18 yıllık ortalama ile 1+1 daireler başı çekiyor.

• Ortalama büyüklüğü 68 metrekare, kira ücreti 1580 lira olan 1+1’lerde amortisman süresi 18 yıl.

• Bu süre 2+1’lerde 19, 3+1 ve 4+1 daire tiplerinde ise 23 yıla ulaşıyor.

• İstanbul genelinde konutun ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 325 lira.

 

İstanbul’un emlakta prim yapan ilçeleri

• Ortalama kiranın 2 bin 215 lira olduğu İstanbul’da konut yatırımının geri dönüş süresi ise ortalama 20 yıl.

• İstanbul’da konut yatırımının en kısa olduğu ilçelerin başında ise 17 yıl ile Bağcılar, 18 yıl ile Zeytinburnu geliyor.

• Şehir genelinde konut amortisman süresi en yüksek olan ilçe 32 yıl ile Bakırköy olurken, onu 31 yıl ile Sarıyer izliyor.

 

En kârlı 1+1 daireler Sultangazi’de

• İstanbul genelindeki 1+1’ler ilçe bazında değerlendirildiğinde ise ortaya daha çarpıcı veriler çıkıyor.

• Bu alanda 1+1’lerin en hızlı dönüşünün olduğu ilçe 11 yıl ile Sultangazi olarak göze çarpıyor. Sultangazi’de 1+1 konutların metrekare satış fiyatları 2 bin 275 TL, kiraları 1200 TL şeklinde.

• Sultangazi’den sonra 1+1 konut yatırımlarının en kısa sürede geri dönüş sağladığı ilçeler 13 yıl ile Bahçelievler, 14 yıl ile Esenler ve Güngören şeklinde sıralanıyor.

Öğrenciler ve şirketler kiralamada 1+1’e yoğunlaşıyor

Endeksa Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi Görkem Öğüt, İstanbul’da konut yatırımları incelendiğinde 1+1 konutların en kısa geri dönüş süresine sahip olduğunu söyledi.Öğüt, “Bunun temel sebebi, 1+1 konutların genellikle kısa süreli kiralamalarda tercih edilmeleri. Özellikle öğrencilerin ve şirketlerin kiralamalarında 1+1 konutları tercih etmeleri bu alanda bir talep artışına sebep oluyor. Bu talebi karşılayacak arzın yüksek olmaması 1+1 konut tipinde satış fiyatına kıyasla kira bedellerinin artmasına neden oluyor.” dedi.Bu sebeplerle ulaşımı kolay ve genellikle yeni genişlemekte olan ilçelerde 1+1 konutların yatırım için oldukça cazip olduğunu dile getiren Öğüt, “1+1 konutlar genellikle yeni yapılan binalarda yer aldığı için ortalama metrekare satış fiyatları yüksek olmasına rağmen gördükleri talep sebebiyle İstanbul’daki en cazip konut yatırım tipi olmayı sürdürüyorlar.” diye konuştu.

Kaynak

Benzer Haberler