İstanbul Boğaziçi’nin değeri 610 milyar TL!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

İstanbul Boğaziçi’ndeki konut fiyatları yüksek değerleriyle ilgi odağı olmaya devam ediyor. Son olarak Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER), İstanbul Boğazı’ndaki yapıların değeri ile ilgili güncel konut fiyatı rakamlarını açıkladı. Araştırmaya göre Boğaziçi’ndeki yapıların değeri 610 milyar TL.

 

Beşiktaş, Boğaziçi’nin en yüksek fiyatlı ilçesi

TUVIMER araştırmasına göre ortaya çıkan dikkat çekici rakamlar şöyle:

• Boğaziçi’nde sıralanan yapıların ortalama metrekare fiyatları 9 bin 500 TL.

• İstanbul Boğazı’nda yer alan 53 milyon 255 bin metrekarelik yapı stoğu mevcut. Bu yapıların toplam değeri ise 550 milyar TL.

• İstanbul Boğazı’nda bulunan 660 yalının toplam değeri ise 17 milyar dolar.

• Yapı stoğu ve 660 yalının değerleri toplamına göre, İstanbul Boğaziçi’nin değeri 610 milyar TL’ye ulaşıyor.

Beşiktaş, Boğaziçi’nde konut fiyatlarının en yüksek olduğu ilçelerin başında geliyor. Beşiktaş’ın Boğaz kenarındaki yapılarının ortalama metrekare fiyatı 16 bin 500 TL.

• Beşiktaş’ı 13 bin 500 TL ile Sarıyer, 9 bin TL ile Beykoz ve 8 bin 500 TL ile Üsküdar izliyor

 

“95 bin bina, 660 yalı”

TUVIMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“İstanbul’un Varlık Değerleri başlıklı araştırmanın üçüncü raporunda çarpıcı sonuçlar elde ettik. İlk kez 1983 Boğaz Yasası’yla sınırları çizilen Boğaziçi’nde toplamda 114 milyon 453 bin metrekare arazi bulunuyor. Bu arazinin yüzde 6’sı şehir merkezinde, yüzde 41’i öngörünümde, yüzde 12’si geri görünümde ve yüzde 41’i de kırsal kesimde kalıyor. Boğaziçi diye bilinen İstanbul’un boğaz bölgesinde ön ve arka görünümde bulunan toplam yapı alanı 53 milyon 255 bin metrekaredir. İş ve konutları içeren bu yapıların ortalama metrekare fiyatı 9 bin 500 lira. Yapı stoğu açısından Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası arasında 7 milyon metrekarelik bir fark söz konusu. Anadolu Yakası’nda bulunan toplam yapı alanı yaklaşık 23 milyon 33 bin metrekare iken, Avrupa Yakası’nda bu rakam yaklaşık 30 milyon 222 bin metrekare.”

Altun, Anadolu Yakası’nda ortalama metrekare fiyatlarının 7 bin 500 lira olduğunu belirterek, Avrupa Yakası’nda bu rakamın 10 bin liranın üzerine çıktığını bildirdi.

Genel Müdür Altun, 95 bin binanın olduğu Boğaziçi’nde yapıların toplam değerinin 550 milyar lira olduğunu belirterek, bu rakama anıtların ve paha biçilemez yapıların dahil edilmediğini söyledi. İstanbul Boğazı’nda tespit edilen 660 yalının da rakama dahil olmadığını dile getiren Altun, boğaz kenarında 366 tanesi birinci, ikinci veya üçüncü derecede tarihi niteliğe sahip olmak üzere toplamda 660 yalı bulunduğunu aktardı. Altun, İstanbul Boğazı’nda bulunan bu 660 yalının toplam değerinin 17 milyar dolar olduğunu kaydederek, bu rakamın da ortalama 60 milyar liraya tekabül ettiğini bildirdi.

 

En değerli mahalleler Vaniköy, Bebek, Beylerbeyi

Altun, Boğaziçi’nde konutların ortalama metrekare fiyatlarının en yüksek olduğu ilçelerin başında 16 bin 500 lira ile Beşiktaş’ın geldiğini belirterek, onu 13 bin 500 lira ile Sarıyer, 9 bin lira ile Beykoz ve 8 bin 500 lira ile Üsküdar’ın izlediğini söyledi.

 

Metrekare fiyatı en yüksek mahallelerin Vaniköy, Bebek, Beylerbeyi, Rumelihisarı, Yeniköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Ortaköy, Pınar, Mirgün ve İstinye olduğunu aktaran Altun, en düşük mahallelerin ise ise Tokatköy, Ferah, Bahçelievler, Kısıklı, Çamlıbahçe ve Yavuztürk olduğunu aktardı. Altun, boğazda en değerli mahallelerde metrekare fiyatlarının 100 bin liraya kadar çıkabildiğini vurguladı.

Avrupa Yakası’nda yer alan iş yerlerinin ortalamasının Anadolu Yakası’na oranla 3 kat daha fazla olduğu dile getiren Altun, “Anadolu Yakası’nda bulunan toplam iş yerlerinin değeri 11 milyar 873 milyon lira iken, Avrupa Yakası’nın toplam iş yeri değeri 36 milyar 383 milyon lirayı buluyor.” diye konuştu.

 

 

Kaynak

Benzer Haberler