İpotekli ev hakkında bilmeniz gereken her şey!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Yazıyı paylaş:

Türkiye’de ipotekli konut satışları 2018’in Ekim ayında 8 bini geçti. İpotekli satışlarda İstanbul 2 bin 164 konut satışı ve yüzde 26,8 pay ile ilk sırayı aldı. Peki ipotekli ev nedir? İpotekli ev satın alırken nelere dikkat edilmeli? İpotekli konutu olup satışa çıkarmak ve hızlıca alıcı bulmak isteyenler neler yapmalı?

İşte ipotekli konut ile ilgili bilmeniz gerekenler…

İpotekli ev nedir?
Peşinatı olan ve ev satın almak isteyen kişilere farklı vadelerde konut kredisi saunan bankalar, bunun karşılığında alınan eve ipotek koyuyor. Bu şekilde ödemede bir aksama yaşanması durumunda banka kendini garantiye almış oluyor.

 

İpotekli konut sahibi olurken bunlara dikkat edin

• İpotekli bir ev satın alıyorsanız mutlaka ev sahibi ile ipotek işlemleri planlayın. Mümkünse ipotek işlemleri tamamladıktan sonra evi satın alın.

• İpotek işlemini kapatmadan evi almanız durumunda, evin eski sahibinin kredi borcunu ödemeyebileceğini göz önünde bulundurun.

• Bazı durumlarda konut kredisini üzerinize alabilirsiniz. Bunu için evi satan kişiyle birlikte bankaya giderek durumu anlatabilir ve kalan borcu üzerinize alabilirsiniz. Böylece evi satın almış olur ve konut kredisi taksitlerini ödemeye devam edersiniz.

• Unutmayın, evin üzerindeki ipotek, borcunuz bitene kadar devam eder.

• En doğrusu ise ev sahibinin tüm konut kredisi borcunu ödeyerek, evin üzerindeki ipoteği kaldırılmasıdır.

 

 

İpotekli evi satışını hızlandırmanın yolları

Bankalar, ev satın almak isteyenlere farklı kredi seçenekleri sunuyor. Ancak bankalar bu kredi karşılığında alınan eve ipotek de koyuyor. Böylece, ödemelerde aksi bir durum yaşanması durumunda banka kendini garanti altına almış oluyor.

Bazen konut krediniz bitmeden evi satışa çıkarmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda akla ilk gelen “İpotekli ev nasıl satılır?” sorusu oluyor. İşte ipotekli evi satmanın kolay yolları…

• Öncelikle evi hemen satışa çıkartın. Mümkünse ilk etapta etrafınızda tanıdık kişilerle bu işi çözmeye çalışın.

• Evi satın alacak kişi evin ücretini peşin olarak vererek satın almak isteyebilir. Bu durumda yeni ev sahibi, bankaya gidip kalan borcu kapatarak evin ipoteğini kaldırır ve evi üzerine alır. Böylece evin yeni alıcısı, ev üzerindeki tüm yasal haklara sahip olur.

• Eğer evi satın alacak konut kredisi çekecekse, bankaya alıcıyla birlikte giderek durumu anlattığınızda evin kalan borcu evi satın alan kişinin üzerine devredilir. Böylece hem siz evi satmış olursunuz hem de alıcı taraf taksitle ev sahibi olma planını devam ettirmiş olur. Evin üzerindeki ipotek, yeni alıcının borcu bitene kadar devam eder.

• Bu işlemleri yaparken tapu müdürlüğüne de uğramanız gerekir. Tapu müdürlüğü tarafından konulan ipoteği kabul etmezseniz tapu sicilinde isminizi kaydettiremezsiniz. İpotek konusu dışında tapuda bir aksilik çıkmaması durumunda, bankaya alıcıyla birlikte giderek, gerekli işlemleri halledebilir ve evin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Kaynak

Benzer Haberler