İngiltere’de ev ve iş arayanlar için ipuçları!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Yurtdışında yaşamak isteyenler arasında İngiltere’yi tercih edenlerin sayısı hiç de az değil. Kimileri de yaşamak için değil, ev sahibi olmak ve yüksek kira geliri elde etmek için İngiltere’den yana seçimini kullanıyor.

CSS Legal İngiltere Vize Danışmanlık firmasından uzman danışman Mustafa Akbaş, “Bu vize türüne başvuru yapan kişiler, İngiltere’de yeni bir yaşam kurarak, prosedürler tamamlandığında İngiltere vatandaşlığı ve süresiz oturum izni alabiliyorlar. İngiltere İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye’den vize başvurularının başladığı 2007 yılından bu yana on binlerce kişi bu anlaşmaya başvururken ciddi miktarda başvuru olumlu sonuç aldı. Başvuru sayısı her geçen yıl düzenli olarak artıyor ve Türk vatandaşları girişimlerini İngiltere’de çekinmeden gerçekleştiriyorlar.” dedi.

 

 

İngiltere’nin AB’den ayrılma süreci nedeniyle anlaşmanın iptal olmasının söz konusu olduğunu belirten Akbaş, “Ankara Anlaşması vizesine başvuru yapmayı düşünen kişiler, İngiltere’de kendi işlerini kurmak için harekete geçmeli ve vize için gerekli olan evrakları toplamalı, aynı zamanda kendilerine ve yapacakları işe özgü iyi bir Ankara Anlaşması vizesi iş planı hazırlanması için destek almalılar.” ifadelerini kullandı.

 

İngiltere’de konut almak ve iş kurmak isteyenler için 5 önemli ipucu

Peki İngiltere’de konut satın almak, oturma iznine sahip olmak, çalışmak için neler yapmalı? İngiltere’de ev ve iş arayanların mutlaka bilmesi gereken 10 önemli konuyu sizin için derledik.

1) Türkiye ve İngiltere arasında 1973 yılında imzalanan Ankara Anlaşması kapsamında alınan vize ile Türk vatandaşları İngiltere’de kendi işlerini kurabiliyor.

2) İngiltere’de yaşama ve kendi işini kurma hakkını kimler elde edebilir? Cevabı net: İngiltere’nin istediği şartları yerine getiren Türk vatandaşları, eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları.

3) İngiltere’de konut fiyatlarının artışı bu yılın nisan ayı itibariyle yavaşladı. ONS verilerine göre, şubat ayında yıllık bazdaki konut fiyatlarındaki azalışa rağmen, ortalama konut fiyatlarının en yüksek olduğu şehir Londra. Londra’da ortalama konut fiyatı 460 bin sterlin.

4) İngiltere ilk adımda Türk vatandaşlarına bir yıllık vize veriyor. Bir sene sonunda girişimci vizesi sahibi Türk vatandaşının yürüttüğü işle ilgili İngiltere hükümeti uygunluk verirse, vize süresi üç yıl daha uzatılıyor.

5) İngiltere’de bu koşullarda 4 yıl yaşayanlar sürekli oturum hakkını kazanıyor. Ayrıca, 5 yıldan sonra ise vatandaşlık başvurusunda bulunabiliyor.

 

 

Kaynak

Benzer Haberler