İmar barışı başvuru tarihi ne zaman?

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Yazıyı paylaş:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın meclise sunduğu 13 milyon konutun imar ve iskân sorununu çözmesi hedeflenen imar barışının detayları netleşti. Peki imar barışı başvuru tarihi ne zaman? İşte ayrıntılar…

 

İmar barışı yönetmeliği çıkıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve bir süre önce TBMM Genel Kurulunda görüşülerek yasalaşan İmar Barışı düzenlemesinin usül ve esaslarının belirleneceği “Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine Dair Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik”le ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yapılardaki imar ve iskan sıkıntısını çözerek yapıların tamamının kayıt altına alınmasını sağlayacak imar barışı düzenlemesinin uygulanacağı tarih ve başvuru detayları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı yetkililerinden oluşan komisyon tarafından değerlendiriliyor. Uzun bir süredir gündemde olan imar barışı hakkında usul ve esaslarının belirleneceği yönetmeliğin Ramazan Bayramı öncesinde çıkarılması ve Resmi Gazete’de yayımlanması planlanıyor.

 

İmar barışı başvuruları nasıl yapılacak?

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsayan İmar barışı düzenlemesinden faydalanmak isteyen vatandaşların yapı kayıt belgesi almak için başvuracağı noktalar, ödenecek bedelin hesaplanma yöntemi ve yapı maliklerinden istenecek gerekli belgeler gibi detaylar belirlenecek. Bu süre zarfında vatandaşlar imar barışı düzenlemesine yönelik merak ettiği soruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesi, “www.csb.gov.tr” adresinden yetkililere ulaştırabilecek. Vatandaşlardan gelen sorular Bakanlık görevlileri tarafından bölümlere ayrılarak, cevaplandırılacak ve Bakanlık internet sitesinden yayınlanacak.

 

İmar barışı için hangi tarihe kadar başvuru yapılabilecek?

İmar barışı başvuruları 31 Ekim 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara yapılabilecek. Başvuru yapıldığı taktirde yapı kayıt belgesi (imar barışı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belge) bedelinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılması gerekiyor.

Kaynak

Benzer Haberler