Hasankeyf’e yeni konutlar geliyor

Yazar: , Kategori: Dekorasyon Tarih: .

Yazıyı paylaş:

Hasankeyf, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santral (HES) Projesi nedeniyle su altında kalacak. Hasankeyfliler ise inşası süren yeni ilçedeki konutlara taşınmak için gün sayıyor.

 

Hasankeyf’te neler olacak?

Ilısu Barajı ve HES Projesi’nde, 31 Aralık 2017’de suyun tutulmaya başlanması planlanıyor. Su altına kalacak Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yaşayanlar için yeni yerleşim yerinde 710 konut inşa edilecek.

Kaymakamlık, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu, 25 yataklı Hasankeyf Devlet Hastanesi, kütüphane gibi birçok kurumun hizmet verdiği yeni yerleşim yerinde, 1 kilometre uzunluğundaki duble ve bölünmüş köprünün de önümüzdeki yıl tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor.

Hasankeyf’in tümüyle taşınmasıyla ilçe, tarihi ve kültürel dokusunun yanı sıra kültürel yarım adasıyla Türkiye’nin en modern ilçeleri arasında yerini alacak.

 

“Kamu kurumlarının yüzde 90’ı taşındı”

Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, devletin ilçeye ayrı bir önem verdiğini, tarihi ilçede devletin çok büyük projeler hayata geçirdiğini söyleyerek, “Kamu kurumlarının yüzde 90’ı yeni yerleşim yerine taşındı. Hak sahibi komisyonu başkanı olarak çalışmalarımızı bitirdik.” dedi.

Baygüven, 710 müstakil konut yapıldığını, 130 ile 150 metrekare arası kullanım alanına sahip, müstakil bahçesi olan konutların yapımının sürdüğünü belirtti.

Konutların yaklaşık yüzde 50’sinin tamamlandığını, bölgede Kültür Merkezi’nin yapımının sürdüğünü dile getiren Hasankeyf Kaymakamı, tarihi eserlerin merkeze taşınarak, burada sergileneceğini, yeni yerleşim yerinde 200 kişilik öğrenci yurdunun yapımına başlandığını bildiren, esnaf için iş yerleri de yapıldığını, bu kişilerin yavaş yavaş yeni yerleşim yerine taşınacağını aktardı.

 

Kaynak

Benzer Haberler