Fikirtepe’nin yeni konutlarında yeni yaşam başladı

Yazar: , Kategori: Kentsel Dönüşüm Tarih: .

Yazıyı paylaş:

Kentsel dönüşümün tam gaz devam ettiği Kadıköy’ün Fikirtepe semtinde, biten bazı konut projelerinde projelerde yeni yaşam başladı.

Bir zamanlar çarpık yapılaşma ve kalitesiz yapılarıyla gündemde olan Fikirtepe’de kentsel dönüşüm çalışmaları hızla sürerken, biten bazı projelerdeki konutların yeni sahiplerine teslimleri gerçekleşiyor.

 

Fikirtepe yeni konut projeleri ve konut fiyatları için tıklayın!

 

1 milyon 300 bin metrekarelik Fikirtepe’de 61 yapı adasının dördünde inşaatlar bitti. İnşaat ve ruhsat işlemleri devam eden 52 yapı adasının 21’inde ruhsatlar alınırken, 31 ada için de ruhsat başvuruları yapıldı ve “küçük” pürüzler dışında sorun bulunmuyor.

Hâlihazırda sorunların devam ettiği beş adada ise problemlerin hızla çözülmesi bekleniyor.
Yapımı biten dört projede teslimatlar sürerken, bunların ikisinde “yeni yaşam” başladı.

“45 milyar TL’lik sinerji, yıllık 100 bin kişilik istihdam yaratıyor”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Fikirtepe’nin tarihinin M.Ö. 4 bin yılına kadar gittiğini, Kadıköy’ün “Kalkedon” adıyla burada kurulduğunu, Osmanlı döneminde padişahların, paşaların bu bölgeyi avlak alanı olarak kullandığını anlattı.

Bugün bölgede 35 firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Durbakayım, 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda 2 bin 500’ü ticari olmak üzere 40 bine yakın bağımsız birimin hayata geçirileceğini bildirdi.
Durbakayım, “Fikirtepe’de sadece dönüşüm sürecinde 45 milyar liralık bir inşaat ekonomisi oluştu. 45 milyar TL’lik sinerji, yıllık 100 bin kişilik istihdam yaratıyor. Hükümetin burası ile yakından ilgilenmesinin sebeplerinden birisi de bu… Çünkü işsizliğin olduğu bir ülkede 100 binlik istihdam çok önemli.” şeklinde konuştu.

 

“56 ada için ‘iş tamam’ diyebiliriz”

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Durbakayım, yıl sonuna kadar Fikirtepe’deki 5 yapı adasında da problemlerin çözülmesini umduklarını ifade ederek, “56 ada için ‘iş tamam’ diyebiliriz. 61 yapı adasının 56’sında, yani yüzde 92’sinde sorunlar çözüldü. Çok küçük problemler kaldı. Kalan 5 ada için de çözümler süratle devreye girecek.” diye konuştu.

Durbakayım, ortaya çıkacak yeni Fikirtepe’nin tüm ülkenin değeri olacağını, yabancı yatırımcı çekeceğini ve Türkiye’ye değer katacağını söyledi.

 

“5 yıl içinde çok daha ciddi artışlar bekliyoruz”

Durbakayım, “2010 yılında bölgede ortalama metrekare değeri bin TL iken, şu anda rakam 9 bin 500 lira seviyelerine yükseldi. Bu rakam ileride çok daha yüksek olacak. 5 yıl içinde çok daha ciddi artışlar bekliyoruz.” diye konuştu.

 

Kaynak: AA

Kaynak

Benzer Haberler