Ev sahibi olmak için en iyi 5 şehir!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Bu yıl ev satın almayı düşünenler için farklı özellikleriyle öne çıkan 5 ilin emlak fiyatlarını araştırdık. Ev almak için en iyi 5 şehir; Antalya, Balıkesir, Bursa, Eskişehir ve Sinop. Peki bu şehirleri özel kılan ne? İşte 2019 yılında ev sahibi olmak isteyenler için Türkiye’nin en iyi 5 şehrinin özellikleri ve Zingat.com Bölge Raporu’nun Aralık 2018 verilerine göre emlak fiyatları…

 

Antalya’da konut geri dönüş süresi 18 yıl

Akdeniz Bölgesi’nin gözde turizm merkezi Antalya hem yerli hem de yabancı yatırımcıların tercihi. Antalya’da konut geri dönüş süresinin kısa olması, yatırım yapmak isteyenler için önemli bir fırsat. Şehirde konut geri dönüş süresi (satın alınan konutun kiraya verilmesi durumunda, satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeriyle karşılanabileceğini ifade eden değer) 18 yıl.

Antalya’da ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 77 TL. 100 metrekarelik satılık konutların fiyat aralığı ortalama 155 bin 765 TL ile 259 bin 600 TL arasında değişiyor. Kiralık konut fiyatları ise yine 100 metrekarelik konutlar için ortalama 946 TL.

 

Balıkesir’de emlak fiyatları artıyor

Ev almak için en iyi şehirlerden biri de Balıkesir. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun en önemli kısmını oluşturan Osmangazi Köprüsü’nün faaliyete geçmesi ve Çanakkale Köprüsü’nün önemli güzergâh noktalarından biri olması Balıkesir’deki gayrimenkul piyasasını hareketlendirmeye devam ediyor. REIDIN verilerine göre yüzde 95’i aşkın bölümü tamamlanan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu güzergâhında; emlak fiyatlarının en çok arttığı bölge Balıkesir.

Balıkesir’de ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 360 TL olurken, geri dönüş süresi 22 yıl. 100 metrekarelik satılık konutların fiyat aralığı ortalama 177 bin TL ile 295 bin TL arasında değişiyor. Kiralık konut fiyatları ise yine 100 metrekarelik konutlar için ortalama 875 TL.

 

 

Yaşanılası şehir Bursa…
Dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri de ülkemizde. Numbeo araştırma şirketinin verilerine göre Bursa, 2018 yılında dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listesinde 21. sırada yerini aldı. Yabancı yatırımcıların da konut satın almayı tercih ettiği ilde, konut metrekare fiyatları 2 bin 48 TL.

Bursa’da, konut geri dönüş süresi 18 yıl. 100 metrekarelik satılık konutların fiyat aralığı ortalama 153 bin 578 TL ile 256 bin TL arasında değişiyor. Kiralık konut fiyatları ise yine 100 metrekarelik konutlar için ortalama 950 TL.

 

Eskişehir, dünya listelerinde

Dünya listelerine giren diğer şehrimiz Eskişehir. Dünyanın en güvenilir şehirleri listesinde 12’inci sırada yer alan Eskişehir’de 100 metrekarelik satılık konutların fiyat aralığı ortalama 136 bin 639 TL ile 227 bin 700 TL arasında değişiyor.

Eskişehir’de ortalama konut metrekare fiyatları 1.822 TL olurken, geri dönüş süresi 19 yıl. Kiralık konut fiyatları ise yine 100 metrekarelik konutlar için ortalama 794 TL.

 

Sinop, Türkiye’nin en mutlu şehri!

Ev satın alırken en önemli unsurlardan biri de bölgedeki mutluluk oranı. Bu durum özellikle büyükşehirlerin dışında yaşamak isteyenlerin aradığı özelliklerden bir tanesi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan “illere ve cinsiyete göre mutluluk düzeyi” araştırmasında ise en çok dikkat çeken şehir Sinop, “Türkiye’nin en mutlu şehri” unvanının sahibi oldu.

Sinop’ta ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 187 TL olurken, geri dönüş süresi 21 yıl. 100 metrekarelik satılık konutların fiyat aralığı ortalama 164 bin 38 TL ile 273 bin 400 TL arasında değişiyor. Kiralık konut fiyatları ise yine 100 metrekarelik konutlar için ortalama 862 TL.

Kaynak

Benzer Haberler