Emlak vergisine yüzde 50 sınırı geliyor!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Yazıyı paylaş:

Son dönemlerde eleştirilen emlak vergi değerlerindeki artışa yüzde 50 sınırı geliyor. Kamuoyunda eleştirilere neden olan yüksek emlak vergi değerleriyle ilgili hükümet yasal bir düzenleme getirmeye hazırlanıyor. Başbakan Binali Yıldırım dün katıldığı canlı yayında sınır getirileceğini açıkladı.

İki dönemdir belli bölgeler dikkat çeken artışlar
Buna göre emlak vergi değerinin yüzde 50’si geçilemeyecek. Belediye fazladan belirlese bile emlak vergisi hesaplanırken yasal tavan esas olacak. TGM Trend Gayrimenkul & Yatırım Genel Müdürü Hakan Erilkun, belli bölgelerde emlak değerlerinin o kadar çok artış gösterdiğini hatırlatarak, dava açma süresinin de yetersiz olduğundan açılamamış davaların bulunduğuna dikkat çekiyor. Hakan Erilkun emlak beyan değerlerinin yüzde 50’yi aşmamasına ilişkin alınan kararların bu noktada çok yerinde olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kalkınmanın temeli adil kararlar ve eşit uygulamalardan geçer. Takdir komisyonlarınca belirlenen emlak değerleri iki dönemdir belli bölgelerde o denli uç noktaları gösteriyordu ki bu alanda açılmış davalar kadar beyan değerlerinin muhtarlıklara geç ulaşmasından ve dava açma süresinin yetersiz olmasından dolayı açılamamış davalar da bulunuyordu. Bu uygulama ile sağlıklı tespitin yolu açılmış olacak.”

Kanal İstanbul ve Üçüncü Havalimanı güzergahlarında yüksek artış
Özellikle Kanal İstanbul, Üçüncü Havalimanı ve Üçüncü Köprü güzergâhlarında inanılmaz değer artışları yaşandığını doğrulayan Hakan Erilkun şöyle devam ediyor: “Elbette bazı bölgelerde hızlı değer yükselişi görülüyor. Ancak bu değer yükselişleri, ederinden fazla yük sahibi olmak anlamına geliyordu. Örneğin Başakşehir bölgesinde 2013 yılında 493 TL olan metrekare değerinin 1.569 TL’ye yükselmesi gibi bir durum yaşandı ve değerin ilgili birimlere geç ulaşmasından ötürü itiraz hakları tam olarak kullanılamadı. Kaldı ki bir önceki dönemde de aynı problemle açılmış pek çok dava görüldü. İşte bu nedenle artışların yüzde 50’yi aşamayacak olması devletin aldığı isabetli, adalete yönelik, yerinde bir karardır.”

 

 

Kaynak

Benzer Haberler