Emlak sitesinde ev aramanın 5 püf noktası!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Yazıyı paylaş:

Artık satılık veya kiralık ev aramanın en hızlı ve kolay yolu, emlak sitelerindeki güncel ilanlar. Emlak siteleri; ilgilendiğiniz evlerle ilgili ihtiyacınız olan birçok bilgiyi anında gözlerinizin önüne seriyor.

Mesela ilan fotoğrafları, satılık veya kiralık bir dairenin iç görünümü hakkında ilk izlenimi edinmenizde etkili olur. Dairenin bulunduğu binanın yaşından aidat tutarına, binadaki kat sayısından ısınma sistemine kadar yazılan detay bilgiler sayesinde hangi evleri ziyaret etmek için harekete geçeceğinizi bilir, listenizi hazırlar, zamanınızı daha ekonomik kullanabilirsiniz.

Ama emin olun, hepsi bu değil.

 

 

Emlak ilanları arasında kaybolmayın, ne aradığınızı bilin!

Emlak sitesinde bir ev ilanına bakarken, çok daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? İşte bir emlak sitesini ev alırken ya da kiralarken nasıl daha iyi kullanabileceğinize dair birkaç iyi fikir.

 

1) Satılık ev “doğru fiyat”tan mı satışa sunuluyor?

• Eğer satılık ev ilanlarına bakıyorsanız, ilgilendiğiniz bölgedeki genel ev satış fiyatlarına ve son yıllardaki satış fiyat değişimlerine bir tık ile ulaşma şansınız yüksektir.

• Bir evi beğendiniz ve ilanını incelemeye başladınız… İlan sayfasının alt bölümünde bölgedeki konut fiyatları hakkında bilgi edinmenizi sağlayan istatistik veriler yer alabilir, şimdi bu bölüme odaklanın.

• Eğer Zingat.com’da satılık ev ilanı araştırıyorsanız hem bölgedeki konutların satış fiyatları, hem kira değerleri, hem de satın alacağınız evi kiraya vermeniz durumunda yatırımınızı kaç yılda geri alabileceğiniz (amortisman/geri dönüş süresi) bilgisi sizi bekliyor demektir.

• Ayrıca bir gayrimenkulün bulunduğu şehir, ilçe ve mahalleyi kapsayan bölge fiyat değişimlerini gerek kiralık gerek satılık konutlar için üç ayrı zaman diliminde karşılaştırabilirsiniz: Son 1, son 3 ve son 5 yıllık bölge fiyat değişimleri… Bu bilgi size bölgenin emlakta ne kadar hızlı prim yaptığına dair ipucu verecektir.

 

2) Sokak görünümünü kullanın

• En göze çarpan seçeneklerden biri, Sokak Görünümü’nü kullanarak belirli bir adresi araştırmak. Artık Sokak Görünümü özelliği Zingat.com gibi birçok emlak sitesinde, ilan bilgileri ile birlikte sunuluyor.

• Sokak Görünümü size nasıl bir bilgi mi sağlar? Binanın dış görünümünü görebilir, sokaktaki diğer komşu binalar hakkında fikir edinebilirsiniz. Örneğin, kentsel dönüşüm ile ilgili bina yenilemelerinin yoğun bir sokak olup olmadığıyla ilgili ipucu bulabilirsiniz.

 

3) Evin yakın çevresinde ne olsun istersiniz?

• Gerçekten fiyatını ve fotoğraflarını beğendiğiniz bu evde yaşadığınızı hayal edin. İlgilendiğiniz evlerin yakın çevresinde neler var ya da siz nerelere yakın olsun istersiniz?

• Zingat.com ilanlarının alt kısmında sunulan Yakın Çevre bölümü, eve en yakın sağlık ve eğitim kurumlarını, yürüme mesafesindeki alışveriş imkânlarını, ana yolların güzergâhını, yeme-içme mekânlarını, spor tesislerini ve daha fazlasını görmenizi sağlar!

• Örneğin; Eğitim Kurumları ile ilgili bilgileri kullanarak, yakınında olmak istediğiniz okul, adı ve temel bilgileri ile birlikte haritaya girerek, ilgilendiğiniz eve ne kadar mesafede olduğunu görmenize yardımcı olur.

 

 

4) Yeni evinizde komşularınız kimler olacak?

• Diğer yandan yatırım yapmak için değil, yaşamak için ev satın alıyorsanız bulunduğu bölgenin demografik özelliklerini de ince eleyip sık dokumalısınız. Bu değerli bilgi, ev kiralayanlar için de geçerli.

• Daha doğru bir soruyla, yeni komşularınız kimler olacak? Taşınacağınız yeni evin bulunduğu ilçede, hatta mahallede kimler yaşıyor?

• Mahallede yaşayanların sosyo-ekonomik bilgileri Zingat.com ilanlarının alt kısmında ve detaylı olarak Yatırım Rehberi/Bölge Raporu bölümünde de yer alıyor.

• Böylece komşularınızın eğitim durumlarından ekonomik seviyelerine, mahalledeki evli-bekar oranından toplam nüfusa ve yaş dağılımına kadar pek çok bilgiye ulaşmak mümkün.

 

5) Tapu kayıtları için
• Hemen hemen her belge ve halka açık bilgi şu anda çevrimiçi. Çoğu belediye, yapı izni tarihini görüntülemek için web erişimini kolaylaştırıyor.

• Aynı zamanda e-devlet üzerinden de tapu bilgileri sorgulaması yapılabiliyor.

• Ev satın alma sürecinde de tapu işlemlerini gerçekleştirmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekiyor. Randevunuzu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün çağrı merkezinden ya da web sitesi üzerinden online olarak alabilirsiniz.

 

Kaynak

Benzer Haberler