Boğaziçi’nde arsaların metrekaresi 16 bin 30 TL!

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

İstanbul’un en değerli arsa ve arazileri, Boğaziçi boyunca yer alanlar… Yapılan yeni bir araştırma, İstanbul Boğazı’ndaki arsaların değerinin 670 milyar TL olduğunu ortaya koydu. İlçeler açısından Boğaz’da en değerli arsaları ise, ortalama 16 bin 30 lira metrekare fiyatla Boğaziçi’nin Beşiktaş bölgesinde yer alıyor.

 

 

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVİMER), “İstanbul’un Varlık Değerleri” başlıklı araştırmasında, İstanbul Boğazı’nda tapulandırılabilir ve işlevlendirilerek piyasa arzına açılabilir arazileri ele aldı. Araştırmaya Boğaziçi’nde bulunan 114 milyon 453 bin metrekarelik alan ve bu alandaki arsa ve tarlalar dahil edildi.

 

Boğaziçi, İstanbul’un değerinin ise %12’si

Araştırma sonuçlarını açıklayan TUVIMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, İstanbul Boğaziçi SİT alanına Beşiktaş, Beykoz, Sarıyer ve Üsküdar’ın girdiğini belirterek, “Burada değer ataması mümkün olmayan ve satışı gerçekleştirilemeyecek alanların ortalama metrekare değeri 5 bin 594 lira.” dedi.

Toplam arazi değerinin de 670 milyar lira seviyesinde bulunduğunu kaydeden Altun, şöyle konuştu:

“Avrupa’da İstanbul’a ve Boğaziçi’ne emsal sayılabilecek metropollere ve bölgelere baktığımızda, henüz bu rakam çok daha düşük. Aslında Boğaz’ın potansiyeli bu rakamın çok daha üzerinde. 114 milyon 453 bin metrekareden oluşan Boğaziçi, yüz ölçümü olarak İstanbul’un yüzde 2’sine denk gelse de değer olarak yüzde 12’sini karşılamaktadır.”

 


İstanbul Boğazı, Monaco’nun 12’de biri değerinde

Altun, Boğaz’da bulunan yapıların ortalama metrekare değerinin 9 bin 500 lira iken, söz konusu rakamın Monaco için 40 bin dolar ve Londra için 25 bin dolar olduğunu belirtti:

“Bu konu arazi için de böyle… Yani İstanbul Boğazı, Monako ve Londra’dan çok daha iyi ve güzel olmasına rağmen Monako’nun 12’de biri, Londra’nın ise 7’de biri değerinde. Rakamlar bize gösteriyor ki, İstanbul’da değer odaklı planlama yapılması ve Boğaz’ın hak ettiği değere kavuşabilmesi için bu konunun hassasiyetle ele alınması zorunlu hale gelmiştir.”

 

 

 

Kaynak

Benzer Haberler