Balkonu kapatmak için izin gerekli mi?

Yazar: , Kategori: Emlak Tarih: .

Oturduğu dairenin balkonunu açık olarak kullanmak yerine kapatmak veya balkona açılan odayla birleştirmek yaygınlaşan bir uygulamaydı. Yargıtay’ın aldığı emsal kararla, artık hiçkimse balkonu kapatma veya odaya katma kararını tek başına veremeyecek.

 

 

Balkonu kapatma ve odaya ekleme ile ilgili Yargıtay kararı

Yargıtay’ın aldığı kararla birlikte, balkonun kapatılması için binada bulunan tüm kat maliklerinden izin alması şartı getirildi.

T.C. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin 2016/7042 numaralı kararında şu ifadeler yer aldı:

“Balkonların kapatılması Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. maddesi gereği 4/5 çoğunluk ile mümkün ise de bu durum balkonun kapalı alan haline getirilmesine ilişkin olup, odalar ile balkon arasındaki duvarın yıkılıp kullanılması mimari proje değişikliği gerektirir ve ancak kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri kararla mümkündür.”

 



Kaynak

Benzer Haberler